Klub vojenské historie Moravský Žižkov

Zajímavosti z období 1933 - 1945

 

 Víte že:

 

Hostinský Pavel Pirnus byl dokonce krátce po neúspěšném pokusu o fašistický puč v Brně zatčen pro podezření ze spoluúčasti, avšak po dvouměsíční vazbě byl propuštěn. Šlo o plán na přepadení Svatoplukových kasáren 43. pěšího pluku v Židenicích a 10. pěšího pluku na Chodské ulici v Brně. Přepadu se měli účastnit fašisté z Tišnovska, z Bučovicka a z Hrušovan u Brna. Když přišlo stanovené datum 21. ledna 1933, z Tišnova ani z Hrušovan nikdo nepřijel a dostavilo se pouze několik desítek fašistů z Bučovicka, kteří pod vedením npor. Kobzinka neúspěšně zaútočili na židenická kasárna. Cílem pučistů bylo zmocnit se v několika moravských městech kasáren a dalších vojenských objektů, získat na svou stranu vojáky a táhnout s nimi na Prahu.

 

 

V době mezi 15. - 17. dubnem 1945 byla v naší škole zřízena polní nemocnice (ruská). Za tyto tři dny zde zemřelo na následky zranění 20 rudoarmějců.

 

 

Během válečných let byly zakázané tradiční hody. V roce 1939 se ještě uskutečnily. Stárkovské páry tehdy tvořily: Josef Osička - Ludmila Osičková a Vladimír Hromek - Marie Konečná. Mezi roky 1940 - 1943 hody nebyly. V roce 1944 se uskutečnily tajné hody v Chalúpkách u studně Hrbálky. Od roku 1945 se vše vrátilo do starých kolejí a hody se tradičně konají dodnes.

 

 

Nedaleko Ladné a Moravského Žižkova, v místech kde se dnes nachází čerpací stanice Shell (na dálnici D2), byla německá střelnice, kterou použivala posádka I. pravporu 131. pluku 44. pěší divize Wehrmacht Heeru z Břeclavi (Lundenburg) k výcviku.

 

 

další hledáme a připravujeme...

© Historik KVHMZ 2009-2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode