Klub vojenské historie Moravský Žižkov

Duben 1945

 

9. dubna 1945 - 10:50

Ruské letouny shazují několik pum na hasičskou zbrojnici.

 

9. dubna 1945 - 17:20

Německý letoun Messerschmitt Bf 109 G sestřeluje ruský stíhací letoun La7. V BF 109-tce seděl legendární Hptm. Helmut Lipfert z I.JG.53. Ruský stroj dopadl nedaleko Břeclavi.

 

11. dubna 1945 - 11:45

Napadení německé zásobovací kolony ruským stíhačem.

 

11. dubna - 12. dubna 1945

V domě pana Sychra je zřízeno německé polní velitelství.

 

Přes Žižkov ustupují německé zásobovací a vojenské kolony. Nad obcí dnem i nocí přelétávají ruská průzkumná letadla, která tyto kolony napadají.

 

13. dubna 1945 - podvečer

Z Hrušek ustupují Němci směrem k Prechovu. Jedná se o vojáky z 46. a 711. pěší divize, 13. tankové divize - infiltrované do  tankové divize Feldhernhalle 2 a 21. policejního pluku SS. Z map je možno vyčíst, že v prostoru katastru obce též operovala skupina vojáků z 8. myslivecké divize, která se stala pravděpodobně součástí FHH2.

Němečtí granátníci, v čele s tankem Panther, se však tvrdě brání. Na polích mezi Žižkovem a Hruškami byl zničen ruský tank T34, Samohybné dělo Su76 a tank M3 Stuart. V Jochách operují další německé tanky Panthe a Tiger, raketometné jednotky Nebelwerfer a granátníci s minomety a panzerfausty. Němci kopou okopy.

 

13. dubna - 14. dubna 1945 - noc

Moravský Žižkov - před frontovou linií. Po celé obci je mnoho německých vojáků, kteří přicházejí od Hrušek a od Prechova. Na katastru obce je soustředěn jeden mechanizovaný prapor o síle 12-ti tanků a 6-ti děl. (Na Hrušecku, v Žižkově, v Jochách, k Bílovicím...) Jednalo se o tanky: Panther, Tiger, Pz. IV Ausf.J. a pancéřová vozidla SDKFZ (všichni z FHH2). U rybníka se opevňuje dělostřelecká baterie.

 

Rusové, za pomocí občanů z Hrušek, provádí průzkum v Jochách, aby určili místo, kde bude nejlépe zaútočit na německé pozice. Rusové se totiž domnívají, že se Němci budou tvrdě bránit.

 

14. dubna 1945 - 5:00

Vojáci Wehrmachtu a SS (17. záložního, 72. pěšího praporu, 21. policejního praporu SS a FHH2) zaujali palebné postavení v Jochách. Rozmístěny jsou v okopech též těžké kulomety MG42 - na polích "Tabule" a "Na Hrušecku". Jsou zde v přední linii také tanky Panther a Panzer IV.

 

14. dubna 1945 - 6:00

V Chalúpkách u splávku zaujímá palebné postavení německá dělostřelecká baterie (houfnice 150mm) z 66. minometného praporu.

 

Na Prechově manévruje těžký německý tank Panther.

 

V polích na "Hrušecku a v Jochách" probíhají tvrdé boje. Na německé pozice útočí ruští vojáci z 333. a 125. střeleckého pluku. Podporováni jsou kozáky z 84. střeleckého pluku a 131 minometného pluku 6. Orlovské divize. Rusové prolomují německou obranu. Je zde zničeny tanky Panther (oba z FHH2) asi 50m od sebe. Po prudkých bojích se Němci stahují do Žižkova. Zbylé tanky se ustupují na Žižkov a na Bílovice.

 

14. dubna 1945 - 7:00

V Jochách se stále bojuje, ale fronta se pomalu přesouvá do vesnice. Za hřbitovem se opevňují těžké kulometné jednotky, které se stáhly z Jochů (72. a 17. prapor)

 

Na křižovatce staví německý tank Pz. IV Ausf.J.

 

Těžký tank Panther odjíždí z Prechova do Velkých Bílovic.

 

Lehký tank Pz.. IV Ausf.J. odjíždí na palebnou pozici do Hliníků, kde jsou též těžké kulometné jednotky MG42 (21. policejní pluk SS), které se opevnily na Johanovém sklepě a podnikají palbu na ruské pozice - směrem na Prechov.

 

14. duben 1945 - 9:00

Německým vojákem byla zapálena naftová sonda s přilehlým zásobníkem ropy.

 

Byl zahájen ústup všech německých jednotek směrem na Velké Bílovice. Několik vojáků také ustupovalo na vinohrady. Byli to granátníci, kteří pak z vinohradů odstřelovali ruské jednotky.

 

Část dělostřelecké baterie byla přemístěna od rybníka k cestě k vinohradům.

 

14. duben 1945 - 10:00

Poslední německý vojáci opouští Žižkov. Zůstává jich jen několik. Podél svodnice Prušánka jsou rozmístěni němečtí minometníci. Palba byla namířena do prostoru Jochů. Mezi Žižkovem a Prušánkama brání pozice několik německých raketometu Nebelwerfer 105 mm. Jejich vytrvalá palba je brzo zastavena sovětským protiútokem. Vojáci se stahují směrem na Žižkov - Bílovice a na vinohrady - a dále na Poddvorovsko.

 

14. duben 1945 - 11:00

U hřbitova se objevují první sovětští vojáci. Místní občané si mysleli, že jsou to Rumuni. Po otázce "German nět tu?" bylo jasné, že jsou to Rusové.

 

První žižkovské oběti války. Ruský voják v domněnce, že to jsou Němci, zastřelil ve sklepě Jana Maťáka několik lidí. Posléze tento Rus byl u hřbitova zastřelen německým odstřelovačem.

 

Od rybníka jsou přemístěna děla na cestu k vinohradům. Ruský útok byl tak prudký, že Němci nestačili ani vystřelit. Proto dvě děla sami zničili, třetí zůstalo opuštěné. To Rusové obsadili, otočili a stříleli s ním na Němce. Jednoho prchajícího Němce zastřelil na velkou dálku ruský ostrostřelec. Němec padl u Lípy, kdy je i pohřben.

 

Do Žižkova přichází druhá ruská kolona. V obci je velké množství týlových jednotek. Sovětští zásobovači okamžitě konfiskují vše, co se dá.

 

14. duben 1945 - 12:00

Německá dělostřelecká baterie, která se opevnila na Hradišťku ve Velkých Bílovicích, zahájila palbu na Moravský Žižkov. Bylo provedeno celkem pět dělostřeleckých salv, při nichž zahynulo mnoho vojáků a několik občanů Žižkova.

 

Rusové odpovídají na dělostřeleckou palbu palbou z legendárních "Kaťuší" Tyto rychlopalná děla byla umístěna v sadě Vladimíra Valáška a u silnice za Poláchovým sklepem.

 

Nad Žižkovem přelétává Messerschmitt (jiné prameny uvádí 2x Focke Wulf 190), vypátrává tyto děla a zanedlouho na ně začnou útočit 150mm německá děla z Bílovic. Kaťuše nejsou zasaženy, zato střely dopadly na několik domů. Jsou hlášeni další ranění.

 

Do zahrady Jana Osičky č. 244 přijíždí dva sovětské tanky T34. Ty jsou vypátrány dalším přeletem německých letadel. Focke Wulfy 190 (nebo Messerschmitty) na ně svrhly několik bomb. Tanky nezasáhly, jen poškodily okolní domky. Při tom byli zabiti další spoluobčané.

 

U Hliníků manévruje samohybné dělo SU-76, které jede směrem k Dobšíčkovému sklepu. Němci usazení na kopci před Bílovicemi zahájili dělostřeleckou palbu. Velitel tanku stačil vyskočit. Třetí salva zasáhla toto vozidlo a zapálila ho. Dva tankysti zahynuli.

 

V domě pana Sychry je zřízeno sovětské velitelství.

 

14. duben 1945 - 12:30

Nad Jochami přelétávají německá letadla a útočí na ruské vojáky. Jedno letadlo bylo sestřeleno sovětskou protivzdušnou obranou. Druhé bylo zasaženo ruskou protiletadlovou baterií z Poddvorova a havarovalo nedaleko "Babušáku". (jiné záznamy uvádí, že toto letadlo bylo zasaženo až 15. dubna 1945)

 

14. duben 1945 - odpoledne

Rusové neustále útočí na Velké Bílovice. Jejich útoky jsou ale odraženy. Němci mají totiž kolem Bílovic vybudovány důmyslné okopy s těžkými kulomety. Mají také tankovou, dělostřeleckou a leteckou podporu. Jejich disciplinovaná palba a protiútoky dokážou být pro unavené ruské kozáky velkou překážkou. Hlavní ruský útok se odkládá na pozdní noční hodiny.

 

14. duben 1945 večer - noc

Rusové se ubytovávají po vesnici, připravují se na útok na Velké Bílovice. Mnoho Rusů se opije. Za Agrárními sklepy je několik těchto Rusů podřezáno čtyřmi vojáky SS, kteří se zde proplížili, asi z Bílovic nebo z Poddvorova.

 

14. - 15. duben 1945 noc

Na Velké Bílovice zaútočily 333., 125. a 84. střelecký pluk 6. Orlovské divize za dělostřelecké podpory 131. minometného pluku. Německá posádka v Bílovicích byla překvapena tak mohutným útokem Rusů. Za těžkých bojů ustoupili Němci k Velkým Pavlovicím. 

 

15. duben 1945

Během dne bylo na Žižkov provedeno několik německých náletů. Při jednom byla zasažena skupina 9-ti ruských vojáků u domu č. 247. Dále byla bombardována škola, která však nebyla zasažena. Několik bomb při tomto bombardování spadlo také do rybníka, kde jsou údajně dodnes.

 

V místní škole je zřízena nemocnice, v domě č. 5 ambulance pro lehce raněné.

 

15. duben 1945 - odpoledne

Byli zatčeni a postaveni před polní válečný soud Josef Hromek a Pavel Pirnus. Oba byli odsouzeni k trestu smrti za kolaboraci a popraveni na zahradě Jana Dobšíčka.

 

17. duben 1945

Polní nemocnice byla přeložena ze žižkovské školy dále na frontu směrem k Brnu. V budově školy, v přízemí, se nově zřídily vojenské krejčovské a obuvnické dílny. Ve sklepních prostorách byla nově zavedena vojenská kuchyně.

 

Tímto dnem je v Žižkově válka u konce. Během dalších dní ještě přes Žižkov postupovali ruské zásobovací kolony.

© Historik KVHMZ 2009-2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode