Klub vojenské historie Moravský Žižkov

S detektorem kolem Žižkova

Na podzim 2009 jsme provedli první průzkum kolem Žižkova s detektorem Fisher F4. Vytipovali jsme si několik oblastí a pustili jsme se do toho. Ze začátku to nevypadalo nějak slavně, ale nakonec se přece jen začalo trochu dařit. Dávali jsme si veliký pozor, aby nás v práci nikdo neviděl a mohli si nerušeně hledat. Počasí bylo parádní, detektor fungoval jak má, prostě ideální stav :c)))

 

Nebudeme zde uvádět, kde přesně jsme hledali a tím dávat tipy ostatním hledačům. Nicméně o naše objevy se s Vámi rádi podělíme...

 

Přímo v obci jsme vybrali dvě místa k průzkumu. Na prvním jsme asi po půl hodině hledání a kopání narazily na kovové části nějaké techniky. Pravděpodobně se jedná o zbytky podvozku německého děla či houfnice. Odkryli jsme jen část. Protože železné torzo je dosti veliké a pravděpodobně i těžké, nechali jsme nález na původním místě a znovu jej zakopali. Do budoucna plánujeme celé odkrytí.

Druhé stanoviště bylo (to Vám prozradíme) u Johanova sklepa. V minulosti se zde našla nějaká munice a tak jsme to chtěli ještě prubnout, zda nenajdeme i něco my. Ze záznamů víme, že někde v okolí měli Němci kulometné hnízdo. Bohužel náš průzkum hodně znepříjemňoval tamní porost (doslova džungle). Přímo na sklepě asi v hloubce 15cm jsme nalezli cca 200 patronů ráže 7,92 mm, což potvrzuje přítomnost MG 42 nebo MG 34 nebo K 98. Nalezené patrony byly však v katastrofálním stavu. Doslova se drolily v rukách.

 

Dále jsme se přesunuli směrem na Prechov. Asi po dvou hodinách práce s detektorem jsme narazili na další patrony stejné ráže, jako u Johana. Tentokrát to byl trošku větší nález, asi 500 patronů v hloubce 30 - 40 cm. Mimo jiné taky na nábojové pásky K 98 a zaváděcí pásek ke kulometnému pásu. Taky nějaké torzo větší plechovky (nevíme, zda je z války) a nakonec rukojeť bodáku K 98. Čepel  za ty roky zkorodovala a rozpadla se.

 

Další den jsme se vydali na největší a nejdelší hledání do Jochů. Zabralo nám to skoro celý den. V dané lokalitě jsme vykopali (asi 50cm pod zemí) celkem zachovalé čtyři plechové bedny. Jsou značené 1939 a 1942. Na dvou je ze vnitř ještě originální barva a v jedné byl dokonce i papírový štítek. Označení však už nešlo rozluštit. Vůbec nemáme tušení, k jaké technice tyto bedny byly. Protože bedny byly prázdné, tak ani nevíme, o jakou ráži šlo. Pracujeme na rozluštění. Pak už celkem žádný objev. Sem tam jen nějaké mince - haléře z 1.republiky a ČSSR.

 

Po řádném očištění a odrezení těch lepších patronů, které jsme vykopali, jsme podle výrobního označení zjistili, že patrony pocházejí ze všech možných muničních továren z Evropy. Dokonce několik patronů, podle svého označení uvádí, že obsahují (obsahovaly) fosfor.

 

Tímto náš první průzkum skončil. Celkem jsme hledali cca 18 hodin a výsledek byl nakonec slušný. Některé naše nálezy nafotíme a po novém roce je budeme prezentovat v naší galerii na Rajčeti.

 

V roce 2010 do polí okolo Žižkova vyrazíme určitě znovu. Máme přislíbenou technickou podporu od kamarádů hledačů z Tišnova, Brna a Pardubic.

 

 

© Historik KVHMZ 2009-2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode